არქივი → გამარჯვებულები
კინოფესტივალი მედიაში
2016

თბილისის მე-17 საერთაშორისო კინოფესტივალის გამარჯვებულები:

"ოქროს პრომეთე" საუკეთესო ფილმისთვის -  ''სხვისი სახლი'' (რუსუდან გლურჯიძე)

"ვერცხლის პრომეთე" საუკეთესო რეჟისორი - ''პატარა ადამიანების მიწა'' (იანივ ბერმანი)

ეროვნული კონკურსი - პრომეთე საუკეთესო მხატვრული ფილმისთვის - ''თვე, როგორც ერთი დღე'' (რეზო ესაძე)

ეროვნული კონკურსი - პრომეთე საუკეთესო დოკუმენტური ფილმისთვის  "Life is Be"  (ვახტანგ კუნცევ-გაბაშვილი)

• განსაკუთრებული აღნიშვნა: ''დაისის მიზიდულობა" (სალომე ჯაში)

ეროვნული კონკურსი - პრომეთე საუკეთესო მოკლემეტრაჟიანი ფილმისთვი - ''დაკარგული სოფელი'' (გიორგი თოდრია)

• განსაკუთრებული აღნიშვნა: ''ჩვენი წელთაღრიცხვით 2015'' (ხათუნა ხუნდაძე)

 

2015

თბილისის მე-16 საერთაშორისო კინოფესტივალმა გამარჯვებულები გამოაცხადა! იხილეთ გამარჯვებულების სრული სია:

"ოქროს პრომეთე" საუკეთესო ფილმისთვის - "სამშობლო" (სენემ თიუზენი)

"ვერცხლის პრომეთე" საუკეთესო რეჟისორი - იონას კაპრინიანო (ხმელთაშუაზღვისპირეთი)

ეროვნული კონკურსი - პრომეთე საუკეთესო მხატვრული ფილმისთვის"სოლომონი" (ზაზა ხალვაში)

ეროვნული კონკურსი - პრომეთე საუკეთესო დოკუმენტური ფილმისთვის"როცა დედამიწა მსუბუქია" (სალომემაჩაიძე, თამუნა ქარუმიძე, დავით მესხი)

ეროვნული კონკურსი - პრომეთე საუკეთესო მოკლემეტრჟიანი ფილმისთვი"მექელეხე" (თორნიკე ბზიავა)

"პრომეთე" მსოფლიო კინოს განვითარებაში შეტანილი განსაკუთრებული წვლილისთვისჰარუთიუნ ხაჩატრიანი და ლანა ღოღობერიძე

2014
 "თბილისის მე-15 საერთაშორისო კინოფესტივალის ჟიურის თავმჯდომარე, მარკო მიულერი და წევრები: სევერია იანუშაუსკაიტე, ნანა ექვთიმიშვილი, რეზა მირკარიმი და პიტერ ვებერი ულოცავენ თბილისის კინოფესტივალს წარმატებულ საერთაშორისო კონკურსს, რაც გამოიხატება მის მრავალფეროვნებაში, ახალ და ორიგინალურ ხმათა ერთიანობაში. 

საერთაშორისო ჟიურიმ ყველა ფილმი შეაფასა და არა ანონიმური მეთოდით შემდეგი გადაწყვეტილება მიიღო:

ვერცხლის პრომეთე - იურის კურსიეტისი ("მოდრისი")

მოტივაცია: ნაღვლიანი, პოეტური და ძლიერი დებიუტისათვის, მთავარი როლის შემსრულებლის ჩინებული კასტინგისათვის.

"ხელოვნებისა და ინტერკულტურული დიალოგის ფონდის" მიერ დაწესებული ფარაჯანოვის პრიზი - "ტომი", მიროსლავ სლაბოშპიცკი

მოტივაცია: განსაკუთრებული საოპერატორო ნამუშევრისა და ნამუშევრის საერთო ესთეტიკისათვის, რომელიც იდეალურად ასახავს ბრუტალურ სამყაროს და კამერის საშუალებით პერსონაჟებს სრული სისავსით გადმოსცემს.

ოქროს პრომეთე - "ტომი", მიროსლავ სლაბოშპიცკი

მოტივაცია: ეს გაბედული ნამუშევარი ყოველგვარი დიალოგისა და სუბტიტრების გარეშე ოსტატურად ქსოვს ბნელ იგავს ავტორიარიზმისა და კორუფციის საშიშროებაზე. ფილმი თავისი არსით განუმეორებელია, შთამბეჭდავი ვიზუალური თხრობით, გრძელი კომპლექსური კადრებითა და სტრუქტურით. შესანიშნავად შესრულებული სურათი დაუვიწყარი კინოგამოცდილება და უმნიშვნელოვანესი წვლილია "შფოთის" უნივერსალურ ენაში. ეს სადებიუტო ფილმი უდავოდ წლის ერთ-ერთი განსაკუთრებული აღმოჩენაა.


2013

საერთაშორისო კონკურსი:

ოქროს პრომეთე - კომა
არჩილ ქავთარაძე

ერცხლის პრომეთე - ნაწილაკი
ერდემ ტეპეგოზი


ფარაჯანოვის პრიზი - მედეა
ანდრეა პალაორო


ჟიურის სპეციალური აღნიშვნა:
მოთამაშე - ოონა მეკასი
სექტემბერი - კორა კარვონი

ქართული პანორამა:
გრძელი ნათელი დღეები
ნანა ექვთიმიშვილი, სიმონ გროსი

ჟიურის სპეციალური აღნიშვნა:

F5 - ალექსანდრე ქორიძე
პროექტი ნათელი - თომა ბეგიაშვილი, გიორგი ჩალაური
ტყვიების ბაღი - ირაკლი ჩხიკვაძე

 
2012

საერთაშორისო კონკურსი

ოქროს პრომეთე სიყვარული
სლავომირ ფაბიცკი, პოლონეთი, 2012

ვერცხლის პრომეთე ყველა წავიდა
გიორგი ფარაჯანოვი, რუსეთი-საქართველო-ჩეხეთი, 2012

ჟიურის სპეციალური აღნიშვნა სარაევოს შვილები
აიდა ბეგიცი, ბოსნია-ჰერცოგოვინა-გერმანია-საფრანგეთი-თურქეთი, 2012 

ჟიურის სპეციალური აღნიშვნა გაიღიმეთ
რუსუდან ჭყონია, საქართველო-საფრანგეთი-ლუქსემბურგი, 2012

მოკლემეტრაჟიანი მხატვრული ფილმების კონკურსი

ფარაჯანოვის სახელობის პრიზი საზამთრო
ტატო კოტეტიშვილი, საქართველო-პოლონეთი, 2012

ჟიურის სპეციალური აღნიშვნა შავი თუთა
გაბრიელ რაზმაძე, საქართველო, 2012

ქართული პანორამა

საუკეთესო ქარტული ფილმი მანქანა, რომელიც ყველაფერს გააქრობს
თინათინ გურჩიანი, საქართველო, 2012

ჟიურის სპეციალური აღნიშვნა დემოკრატიის შუქურა
გოგა ხაინდრავა, საქართევლო, 2012

ჟიურის სპეციალური აღნიშვნა ორშაბათიდან ორშაბათამდე
ვახტანგ ჯაჯანიძე, საქართევლო, 2012

ჟიურის სპეციალური აღნიშვნა გამომგონებელი კაცი
ზურა მენთეშაშვილი, საქართევლო, 2012

 
2011

საერთაშორისო კონკურსი არ ჩატარებულა

საქართველოს ბანკის მიერ დაწესებული პრიზი
საუკეთესო ქართული ფილმისთვის ნეტავი იქ თეატრი არის?!

ნანა ჯანელიძე, საქართველო, 2011

 
2010
ოქროს პრომეთე სუსა
რუსუდან პირველი, საქართველო, 2010

ვერცხლის პრომეთე ჩვეულებრივი ადამიანები
ვლადიმირ პერისიჩი, საფრანგეთი-შვეიცარია-სერბეთი-ჰოლანდია, 2009

ფარაჯანოვის ჟიურის პრიზი კატების დედა ტერეზა
პაველ სალა, პოლონეთი, 2010

ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის პრიზი კანი
ენტონი ფაბიანი, დიდი ბრიტანეთი-სამხრეთი აფრიკა, 2008

თბილისის შოთა რუსთაველის სახელობის თეატრისა და კინოს
უნივერსიტეტის პრიზი
პოლიციის განყოფილება
ილგარ საფატი, აზერბაიჯანი-საქართველო, 2010

სტუდია "სანგუკოს" პრიზი ნეიზვესტნი სალდატ
გიგა ლიკლიკაძე, საქართველო, 2009

 
2009

საერთაშორისო კონკურსი არ ჩატარებულა

ევროკავშირის სადამკვირვებლო მისიის პრიზი საზღვარი
ჰარუტიუნ ხაჩატრიანი, სომხეთი-ნიდერლანდები, 2009

 
2008

ოქროს პრომეთე სიყვარული და სხვა დანაშაულები
სტეფან არსენიევიჩი, გერმანია-სერბეთი-ავსტრია-სლოვენია, 2008

ვერცხლის პრომეთე შემოდგომა
ოზჯან ალპერი, თურქეთი-გერმანია, 2008

 
2007
ოქროს პრომეთე ხრიკები
ანჯეი იაკიმოვსკი, პოლონეთი, 2007

ვერცხლის პრომეთე მარტივი საგნები
ალექსეი პოპოგრებსკი, რუსეთი, 2006

ფიპრესის ჟიურის პრიზი მამაჩემი - ჩემი ღმერთი
დევიდ ვოლახი, ისრაელი, 2007

ფარაჯანოვის ჟიურის პრიზი ხრიკები
ანჯეი იაკიმოვსკი, პოლონეთი, 2007

 
2006

ოქროს პრომეთე მაგარი ბიჭი
ეტლეფ ბუკი, გერმანია, 2006

ვერცხლის პრომეთე ვარდნა
ფრედ კელემენი, ლატვია-გერმანია, 2005 

ფიპრესის ჟიურის პრიზი 
ლეონი და ოლვიდო
ხავიერ ბერმუდესი, ესპანეთი, 2004 

ფარაჯანოვის ჟიურის პრიზი 
ვარდნა 
ფრედ კელემენი, ლატვია-გერმანია, 2005

კომპანია "ვიდეოსკოპის" პრიზი გზავნილი ქართველებს
თამარ შავგულიძე, საქართველო, 2005

 
2005

ოქროს პრომეთე კუსაც შეუძლია ფრენა
ბაჰმან ღობადი, ირანი-საფრანგეთი-ერაყი, 2004

ვერცხლის პრომეთე ცამეტი
გელა ბაბლუანი, საფრანგეთი-საქართველო, 2004

ფიპრესის ჟიურის პრიზი
გასეირნება ყარაბაღში
ლევან თუთბერიძე, საქართველო, 2005

ფარაჯანოვის ჟიურის პრიზი
მძინარე ბავშვი
იასმინე კასარი, ბელგია-მაროკო, 2004

 
2004

ოქროს პრომეთე მეწამული ოქრო
ჯაფარ პანაჰი, ირანი, 2004

ვერცხლის პრომეთე ჩუმად, ჩუმად, საყვარელო!
ალბერტ თერ ჰეერდტი, ნიდერლანდები, 2003

ფარაჯანოვის ჟიურის პრიზი
მეიდანი – სამყაროს ჭიპი
დათო ჯანელიძე, საქართველო, 2004

 
2003

ოქროს პრომეთე გასროლის შიში
დიტო ცინცაძე, გერმანია, 2003

ვერცხლის პრომეთე ედი
პიოტრ ტშასკალსკი, პოლონეთი, 2002
 
2002
საერთაშორისო კონკურსი არ ჩატარებულა

 
2001

ოქროს პრომეთე წუხილი აკრძალულია
ალექს სტოკმანი, ბელგია, 2001

ვერცხლის პრომეთე მონდიალიტო
ნიკოლა ვადიმოვი, შვეიცარია, 1999

ქართველ კინემატოგრაფისტთა ჟიურის პრიზი
101 რეიკიავიკი
ბალთაზარ კორმაკური, ისლანდია-დანია-ნორვეგია-საფრანგეთი, 2000

ახალგაზრდა ხელოვანთა ჟიურის პრიზი
ტუვალუ
ფაიტ ჰელმერი, გერმანია, 1999

 
2000

ოქროს პრომეთე მამა-მთვარე
ბახტიარ ხუდოინაზაროვი, ავსტრია-გერმანია-რუსეთი-შვეიცარია-საფრანგეთი, 1999

ვერცხლის პრომეთე დაკარგული მკვლელები
დიტო ცინცაძე, გერმანია, 2000

ჟიურის სპეციალური პრიზისაუკეთესო დებიუტისთვის სტუმარი
ალესანდრო კოლიცი, იტალია, 1998

ჟიურის პრიზი საუკეთესო სცენარისთვის
მესამე გვერდი (სცენარი – ზეკი დემირკუბუზი)
ზეკი დემირკუბუზი, თურქეთი, 1999

გაზეთ "ალიას" პრიზი კუბაში ასე ეწევიან
შტეფან ვაგნერი, ავსტრია, 1998

ქართველ კინემატოგრაფისტთა ჟიურის პრიზი დაუპატიჟებელი
კარლო ნერო, აშშ-იტალია, 1997